21 trendów w grafice projektowej ostatnich dwóch lat

Jeżeli jesteś głodny kreatywnych inspiracji prześledź ze mną zauważalne trendy w grafice projektowej ostatnich dwóch lat.

Zauważalnym trendem jest minimalizm, który wycina graficzny bałagan efektów specjalnych na rzecz białych przestrzeni, czystych fontów, prostych kształtów i ograniczonej palety kolorów. W dzisiejszych czasach klienci coraz częściej poszukują autentycznych, unikalnych produktów niż masowo-produkowanych, których można spotkać na całym świecie.

1. Powrót do początków

Trends01

Moby Album Anatomy by Duane Dalton

Idąc na przeciwko współczesnej egzystencji, gdzie wszystko jest przeładowane treścią, a zaktualizowane informacje cały czas dochodzą do nas, ten trend upraszacz i oczyszcza, skraca komunikację do tego co istotne odcinając niepotrzebny chaos i skomplikowane formy pozostawiając grafikę w jej czystej formie.

2. Stworzenie swojego własnego fontu

Trends02
Modono by Christine Gertsch

Zazwyczaj samemu zaprojektowany krój pisma składa się z modułów, które różnie połączone tworzą ciekawe efekty.
Na przykład w tym kroju Christine Gertsch używa poziomych i pionowych linii oraz narożnych elementów do stworzenia jednakowo-szerokich liter.

3. Ponadczasowe dziedzictwo

Trends03
Bricos by Anagrama

Ażeby nowa marka się wyróżniała na gęsto zapchanych półkach w supermarketach często projektanci odwołują się do ponadczasowej, czystej komunikacji. Klienci coraz częściej mają dosyć globalnych marek reprezentujących międzynarodową estetykę. Żeby zaczerpnąć inspiracji, projektanci patrzą jak wyglądała identyfikacja wielkich marek w przeszłości. Tak jak tutaj inspiracją były kolorowe pasy i prosty krój fontu stosowane kiedyś w brandingu lotniczym.

4. Odręcznie pisane pismo

Trends04
Royal Mail Stamps by Marion Deuchars

Surowy, trochę nieudolny styl odręcznego pisania staje się widoczny, w szczególności w kontraście do uporządkowanej grafiki cyfrowej. W przeciwieństwie do jednorodności pism, e-mail, tekstów, konwersacji na fb odręczny krój pisma daje autentyczność w pracy projektanta.

5. Krój pisma stworzony z przedmiotów

Trends05
F*ck Experimental Type by Jonas

Niektórzy projektanci manipulują różnymi obiektami, żeby uzyskać ciekawy krój pisma. Tak jak w tym piśmie zawierającym monety, długopisy, nożyczki a nawet banana…

6. Niekompletny obraz

Trends06
MTLL by Anagrama

Niektóre projekty brandingowe oparte na typografii porzuca kawałki liter dla bardziej subtelnego wyglądu pozostawiając tylko minimum do odczytania informacji. W pracy firmy Anagrama nad architektoniczną marką MTLL zostały pominięte linie z litery M.

7. Powrót do Bauhausu

Trends07
Promax Beyond by Proud

[Bauhaus to była szkoła sztuk pięknych w Niemczech w latach 1919-1933. Wywarła ona ogromny wływ na projektowanie w następnych latach]
Ten szczególny trend charakteryzuje się prostymi, silnymi, graficznymi wzorami zgodnymi z estetyką Bauhausu. Występują proste krawędzie, kanciaste kształty i wyraźne kolory.

8. Szkolna Kaligrafia

Trends08
Penny Sparkle Album Artwork by Triboro Design

Imitacja szkolnej kaligrafii – to jest na prawdę modne. Wizualny styl odręcznego bardzo starannego pisma pokazuje czasochłonność, włożony wysiłek i kunszt jaki był zainwestowany w ten kawałek graficznej pracy.

9. Wzór z efektem Moiré’a

Trends09
Barbershop by Here Design

Kiedy dwa wzory składające się z pasów bądź linii zachodzą na siebie powstaje efekt Moiré’a. Można go zaobserwować gdy np. położymy dwa grzebienie na sobie. Zastosowanie takich pasiastych grafik jest jak najbardziej przyciągające oko. A o to chodzi w brandingu. Tutaj został świetnie zastosowany dla firmy zajmującej się dźwiękiem i muzyką.

10. Rzemieślnicza praca

Trends10
Another Shirt Please branding by Planet Creative

W dobie masowych produkcji klienci często szukają niezależnej, rzemieślniczej estetyki. Dla designerów jest to wyzwanie, żeby czasem poznać dziedzictwo danej marki, jak i proces ręcznego wykonanie produktów, z którymi marka jest utożsamiana.

11. Wygenerowany font

Trends11
The Bulk of Reality by Craig Ward

Coraz więcej „wygenerowanych” komputerowo prac graficznych skupia się wokół typografii. Jakkolwiek manipulowanie współczynnikami programów komputerowych daje pożądane efekty to także przypadkowo dobrane współczynniki mogą dawać jeszcze ciekawsze rozwiązania graficzne. Ilustrator typograficzny z Nowego Yorku Craig Ward produkuje różne prawdziwie eksperymentalne prace z często nieoczekiwanymi rezultatami.

12. Sylwetowe kształty

Trends12
Acne packaging by Daniel Carlsten and Jonas Jansson

Inspirując się kształtami znaków informacyjnych, bazujących na prostych, podstawowych kształtach projektanci zaadoptowali je do swoich prac używając przy tym tylko bieli i czerni. Tak jak szwecki projektant Daniel Carlsten zaadoptował ten style na opakowania dla firmy modowej Acne.

13. Kobieca elegancja

Trends13
Gemma by Ruiz and company

Kontynuując trend prostoty i elegancji można uprościć design wycinając cały chaos dekoracyjnych dodatków. Jeżeli połączymy go z pastelowymi kolorami, gdzie fotografie są dominujące i duże a w kolorystyce dominuje gołębia szarość, pudrowe róże i jasne turkusy uzyskamy spokój i elegancję.

14. Efekt 3D

Trends14
Vila Bernasconi Apparition by Schaffter Sahil

Grafika 3D tak powszechnie stosowana w filmowych produkcjach też gości w grafice drukowanej. A objawia się to na przyciągających oko wizualnego złudzenia 3D tak jak tutaj na plakacie promującym Villa Bernasconi Arts Centre.

15. Zgrzebne szkice

Trends15
Brand Identity for Almighty by Demian Conrad

Zamiast używać pięknych, czystych fotografii, dopracowanych ilustracji i czystej typografii można użyć zgrzebnej linii, spontanicznie narysowanej ukazującej osobowość marki i projektanta.

16. Im brzydziej tym lepiej

Trends16
Flyer by Travis Stearns

Istnieje ruch celebrujący usterki, uszkodzenia i błędy powstałe w pracach graficznych w procesie produkcji. Może ten trend powstał z nostalgii za dawnymi graficznymi pracami a częściowo z coraz większej liczby domorosłych grafików, którzy nagminnie stosują różne efekty specjalne używając świeżo poznanych programów graficznych.

17. Potrząśnij i zniekształć

Trends17
Agda Extra Bold Extended by Toko

Wiara w wartość błędów powstałych w procesie powstawania pracy drukowanej daje trend, który stosują projektanci głównie w typograficznych pracach. Pamiętając czasy bez komputera, gdzie ręcznie wycinało się i naświetlało formy drukarskie ten trend pokazuje takie unikalne efekty.

18. Złam kod

Trends18
TEMAConsults by HORT

Projektanci graficzni lubią czasami coś powycinać żeby uzyskać bardziej indywidualny styl. Praca Horta dal TEMAConsults, gdzie litery są ułożone losowo na różnych płaszczyznach daje to, że logo za każdym razem będzie inaczej wyglądać.

19. Brutalnie prosty branding

Trends19
Caravan Drinks by Inhousedesign

Znużeni tym co dzieje się na półkach sklepowych i przeładowaniem graficznym opakowań, designerzy maksymalnie upraszczają komunikację wizualną dla produktów używając białych przestrzeni i wyraźnego liternictwa jak to ma miejsce np. dla IKEA. Prawda jest taka żeby sprzedawać to marka mysi oferować bardzo dobrej jakości produkt, żeby mówił sam za siebie, nie potrzebując dodatkowych ornamentów.

20. Typografia Didota

Trends20
Kilsgaard Eyewear by DesignUnit

Projektant czcionek Dodot zaprojektował bardzo popularny krój pisma w późnych latach 18 w.
Dzisiaj nazywa się ten font Didot i jest bardzo popularny w layoutach czasopism i gazet.

21. Płaskie jest piękne

trends21
Google
Płaskie grafiki, bez cienia, bez przejść tonalnych, bez wypukłości. To jest trend, który już na dobre zagościł w projektowaniu ikonek i aplikacji mobilnych. Kolory pastelowe, troszkę zgaszone. To jest to!

One Comment Add yours

  1. xos napisał(a):

    Świetny artykuł!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *