Eco printing i Eco dyeing

Eco printing czyli drukowanie ekologiczne polega „zadrukowaniu” naturalnych tkanin (bawełna, jedwab) wzorami z liści i roślin. Eco dyeing, analogicznie, jest to naturalnie barwienie polegające na barwieniu tkanin barwnikami pochodzącymi z roślin, owoców, ziemi…

Każdemu na pewno zdarzyło ubrudzić ubranie liśćmi lub trawą podczas zabaw lub wycieczek plenerowych. Te plamy potem było bardzo trudno sprać, a czasem zostały na materiale już na zawsze. Prosty z tego wniosek, że wiele roślin przy stworzeniu odpowiednich warunków (nacisk, temperatura) uwalnia trwałe barwniki. To doświadczenie wykorzystuje się przy zdobieniu tkanin. Barwierskie właściwości roślin to wiedza naszych prababek. W przypadku eco-printingu nie farbuje się całych powierzchni materiału, jedynie tworzy ornamenty z odbitych liści, kwiatów, pędów i gałązek. Zazwyczaj cierpliwie eksperymentuje się, które rośliny dają najlepsze efekty w połączeniu z odpowiednimi rodzajami tkanin. Otrzymane efekty potrafią zaskoczyć pięknem i delikatnością.

W lipcu 2017 po raz pierwszy w imieniu swoim i Fundacji NA DOBRE zapraszam na warsztaty z eco printingu w terminie 10-14.07.2017.

Prowadząca Izabela Zalewska-Kantek jest architektem krajobrazu, artystą plastykiem i prezeską Fundacji “Viridarium“.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *