Ingerencja plastyczna w przestrzeń publiczną

Podobają mi się takie przedsięwzięcia, które upiększają naszą rzeczywistość. W 1976 roku polski artysta i animator kultury Marian Bogusz był inicjatorem i komisarzem artystycznym ingerencji plastycznej w przestrzeń osiedli mieszkaniowych w Lublinie.

Brało w tym udział kilkudziesięciu artystów z całej Polski. Całe przedsięwzięcie było początkowo zbojkotowane przez miejscowych plastyków lubelskich, w związku z czym nie wzięli oni w tym udziału. A działania były przeróżne. Malowanie elewacji budynków (oczywiście artystycznie), tworzenie małej architektury, wykonywanie i ustawianie licznych rzeźb i kompozycji przestrzennych, wreszcie wypełnienie materią plastyczną prześwitów, czyli przejść przez budynki.
I do tych prześwitów się ograniczę. Możliwe były freski, mozaika, płaskorzeźby lub inne formy stosowane w tzw. technikach ściennych. Wykonawcami projektów byli: Marian Bogusz, Jerzy Budziszewski, Leszek Nadstawny i Witold Mysyrowicz. Każdy z nich dostał jeden prześwit do zagospodarowania.
Oto efekty ich pracy:

DSCN5086_sm
Fragment jednej ze ścian prześwitu zrealizowanego przez Mariana Bogusza.

DSCN5084_sm
Fragment jednej ze ścian prześwitu zrealizowanego przez Jerzego Budziszewskiego.

DSCN5088_sm
Fragment jednej ze ścian prześwitu zrealizowanego przez Witolda Mysyrowicza.

DSCN5090_sm
Fragment jednej ze ścian prześwitu zrealizowanego przez Leszka Nadstawnego.

Chociaż dzisiaj jest kolorowiej niż w latach 70tych, ale czasami przydałby się jakiś ciekawy projekt graficzny na niektórych ścianach w przestrzeni miejskiej. Nie sądzicie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *