Mistrz rysunku Henryk Tomaszewski

Byłem, czego i Wam życzę. Henryk Tomaszewski – wystawa czynna do 10.06.2014 w warszawskiej Zachęcie.

1754_img1_83e0073dfc8d5a5cb2538893debac1c8

Na wystawie pokazane są przede wszystkim plakaty. Henryk Tomaszewski był znany jako plakacista. Projektował plakaty filmowe w latach 1947 do pocz lat 60, czyli okres przypadający na Polską Szkołę Plakatu, plakaty teatralne i do wystaw. Okładki do czasopisma „Ty i ja” jak i do książeczek z serii wydawniczej Polska Poezja Współczesna Wydawnictwa PIW (lata 80).

ksiazeczki_tomaszewski_800

Sam Tomaszewski tak mówił o Polskiej Szkole Plakatu:
„To nie myśmy ją tak nazwali. To nas w ten sposób zauważono. Myśmy nie epatowali przede wszystkim umiejętnościami manualnymi, wyobraźnią, okiem ale głową. Pokazaliśmy, że w tej dziedzinie sztuki można coś pomyśleć i pokazać innej głowie – znakiem plastycznym, metaforą, napomknać o czymś i wywołać inny, nie przewidziamy odbiór. I taki był nasz wkład w grafikę światową.”

z15616143Q,Henryk-Tomaszewski--Obywatel-Kane--plakat-filmowy-

Polska szkoła plakatu stanowiła według Tomaszewskiego:
„… propozycję nowej metody porozumienia między grafikiem i odbiorcą. Stworzyliśmy nowy język znaczeniowy. Polegało to na odrzuceniu opisu narracyjnego, na korzyść daleko posuniętego skrótu pojęciowego, opartego na kojarzeniu wyobrażeń – inaczej – na asocjacjach, czy metaforach.
Po prostu obraz do oglądania zamieniliśmy na obraz do czytania.”

005017

Artyści opowiadali historię Polskiej Szkoły Plakatu wielokrotnie. Ona raczej ma taki anegdotyczny charakter i bardzo często mówili, że te plakaty są takie dlatego, że nie musiały niczego reklamować, oni mogli sobie pozwolić na wszystko ponieważ w powojennej Polsce nie było komercyjnej reklamy, ale też dlatego, że nikt nie musiał szczególnie przekonywać do pójścia do kina. Filmy były świetne, zwłaszcza amerykańskie i ludzie bardzo chętnie chodzili do kina. Te plakaty były takim kwiatkiem do kożucha – jak sami się o nich wyrażają. Polską Szkołę Plakatu tworzyli wybitni indywidualiści. Oprócz Henryka Tomaszewskiego należeli do nich m.in.: Roman Cieślewicz, Jan Lenica, Jan Młodożeniec, Franciszek Starowieyski, Waldemar Świerzy, Wojciech Zamecznik, Wojciech Fangor, Wiktor Górka i Józef Mroszczak.

z15616140Q,Henryk-Tomaszewski--Foot-ball--1948

Plakaty Tomaszewskiego oparte są na rysunku. W rysunku zakorzeniona jest cała jego twórczość. Czasem rysunek stanowi jedyny element plakatu. Na wystawie prezentowane są także rysunki Artysty z lat 50. do 70. Publikowane były one w „Przeglądzie Kulturalnym” jak i w „Literaturze”. A także, co myślę, że jest najcenniejsze, można obejrzeć oryginalne projekty plakatów. Widać na nich korekty i czuć rękę artysty.

635315969666991809

 

Rysuneczki (można powiększyć klikając na obrazku):

rys91_tomaszewski

rys9_tomaszewski

rys8_tomaszewski

rys7_tomaszewski

rys6_tomaszewski

rys5_tomaszewski

rys4_tomaszewski

rys3_tomaszewski_800

rys2_tomaszewski

rys1_tomaszewski
Nie sposób nie wspomnieć, że Henryk Tomaszewki byś świetnym pedagogiem, profesorem w warszawskiej ASP. W jego pracowni zawsze było pełno ścinków od pociętych kawałków projektów, które studenci umieszczali na kartonie i patrzyli jaka kompozycja będzie najlepsza.
Swoim studentom dawał m.in. następujące zadania:

  1.  Zadania abstrakcyjne: przedstawić duże nic i małe nic, czy ile trwa zaraz?
  2. Graficzne przedstawienie przeciwieństwa: grubo-cienko, piekło-niebo.
  3. Graficzne przedstawienie ciągłości: początek-środek-koniec, wczoraj-dziś-jutro.

 

Koniecznie trzeba obejrzeć  wystawę wielkiego grafika, projektanta, rysownika. Polecam.

A dla tych, którzy nie mogą się wybrać lub chcą się przygotować zamieszczam mój filmik zawierający fragmenty oprowadzania kuratorskiego Pani Agnieszki Szewczyk:

 


 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *