Sitodruk – naświetlanie sita

Gdy chcemy stworzyć bardziej przewidywalną serigrafię to naświetlamy sito w celu odsłonięcia niektórych miejsc, przez które ma przejść farba.

Może napiszę słowo czym różni się sitodruk od serigrafii. To właściwie jest to samo, jedynie gdy mówimy o artystycznym obrazie, który wieszamy w galerii to użyjemy słowa serigrafia, a gdy wykonujemy coś bardziej komercyjnego, wtedy użyjemy słowa sitodruk.

A jak robi się taką sitodruk z naświetlanym sitem?

Rysujemy na astralonie (przezroczystej folii lub przezroczystym arkuszu) rysunek, który chcemy powielić. (Możemy wydrukować go z komputera np. na kalce.) Rysunek rysujemy czarnymi lub czerwonymi mazakami permanentnymi lub czernidłem czy czerwonym tuszem. Ma być on nieprześwitujący! Najlepiej użyć czarnego lub czerwonego koloru gdyż najbardziej odbijają one światło w czasie naświetlania.

DSCN3533_500

Do naświetlania będziemy używać lampy jarzeniowej 400-watowej, którą stawiamy na podłodze. Kładziemy nasz rysunek na stole ze szklanym blatem.

DSCN3538_500

Następnie kładziemy na nim sito pomalowane substancją światłoczułą. Substancja ta nie jest tak bardzo wrażliwa na światło, gdyż w pomieszczeniu, w którym będziemy naświetlać mogą świecić się inne źródła światła… Sama substancja była nanoszona w ciemni fotograficznej, gdzie po nałożeniu na sito – wysychała. Wysychając – sito czekało w ciemni na moment odpowiedni do naświetlenia 🙂

DSCN3539_500

Sito zostało przykryte czerwonym kartonem (może być też czarny karton). W miejscach na sicie, które są zakryte przez rysunek, substancja światłoczuła wykruszy się i odpadnie od sita, a w miejscach odkrytych zwiąże się i spowoduje zamknięcie otworków w sicie.

DSCN3540_500

Przyciskamy sito do rysunku na astralonie. Przykryliśmy tkaniną a następnie kuwetą.

DSCN3541_500

Tak przyciśnięte sito można naświetlać. Czas naświetlania oczywiście zależny jest od wielu czynników. Ponieważ to pierwsze naświetlane sito na Wydziale Sztuki, więc wymagało poczynienia paru prób. Metodą prób i błędów okazało się, że czas naświetlania w takich warunkach powinien wynosić 6 minut.

DSCN3542_500

Tak też się stało. Pieczołowicie odliczaliśmy czas, żeby następnie szybko zmyć niezwiązaną z sitem substancję światłoczułą. Używa się do tego celu strumienia wody pod ciśnieniem i Karchera.

DSCN3554_500

Po chwili pojawia się nasz rysunek na sicie. Po takiej kąpieli sito suszymy do sucha, można zostawić go w spokoju nawet na drugi dzień.

DSCN3556_500

Ja zostawiłam swoje sito nawet na całą przerwę świąteczną, następnym razem pokażę jak wykorzystać ten naświetlony na sicie rysunek, czyli jak Andy Warchol robił portrety sławnych ludzi 🙂

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *