Stanley Kubrick w Krakowie

Przejeżdżając przez Kraków wstąpiłam do Muzeum Narodowego i trafiłam na pierwszą w świecie wystawę, która w kompleksowy sposób prezentuje życie i twórczość Stanleya Kubricka. Smakowity kąsek dla miłośników jego filmów. Wystawa potrwa do 14.09.2014.

DSCN8171

Stanley Kubrick (1928-1999) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent, jeden z największych twórców światowego kina. Zainteresowania artystyczne zaczął od fotografii. Pośród obiektów prezentowanych na wystawie znajdują się również używane przez Kubricka specjalne obiektywy i kamery, dzięki którym jego obrazy przeszły do historii filmu jako innowacyjne. Ponadto prace fotograficzne autorstwa S. Kubricka dla czasopisma „Look” z pierwszych lat jego kariery, rekonstrukcje scenografii, modele wraz z towarzyszącą im bogatą oprawą multimedialną dopełniają całości koncepcji wystawy, stworzonej oraz skierowanej zarówno do miłośników i znawców kina, jak również do widzów, pragnących dopiero zapoznać się z twórczością jednej z ikon historii filmu światowego: Stanleya Kubricka.

DSCN8249

Zdjęcie, dzięki któremu Kubrick został zauważony – przedstawia smutek po śmierci Roosevelta. Jeszcze chodził do liceum gdy zaproponowano mu pracę fotografa dla czasopisma „Look”.

Na wystawie jest mnóstwo fajnych plakatów i rekwizytów z planów filmowych:

DSCN8198
Gwiezdne dziecko – oryginalny rekwizyt
z filmu 2001.Odyseja kosmiczna

 

DSCN8215
Sukienki  bliźniczek Lisy i Louisy Burns
z Lśnienia

 

DSCN8237
Maska z Oczy szeroko zamknięte

 

DSCN8188

DSCN8190
Plakat i rekwizyt z Mechanicznej pomarańczy

 

DSCN8194
No i nie mogło zabraknąć strojów małp z 2001.Odyseja kosmiczna
Wsiąkniecie tam na kilka godzin – tym bardziej, że można pooglądać fragmenty filmów Kubricka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *