Walki byków we Wrocławiu, czyli Picasso Dali Goja

Gdy odwiedziłam Wrocław nie mogłam opuścić wystawy Picasso Dali Goja – Tauromachia/Walka byków, która potrwa do 16.11.2014. Wystawa zorganizowana jest w pięknym miejscu, w dawnym kościele benedyktyńskim, czyli w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

DE00050_0

Guernika Pablo Picasso 1955

Gdy sobie oglądałam wystawę zobaczyłam obraz Guerniki namalowany na kartonach i wystawiony na jednej ścianie w muzeum. Guernika – tutaj? To chyba jakiś szkic… i zapytałam osoby, która pilnuje w muzeum: Co to za szkic? Pani okazała się skarbnicą wiedzy. Jest emerytowaną nauczycielką geografii. Zawsze, jak jest nowa wystawa stara się czytać wszystko na temat przedstawianych dzieł czy artystów, a w wolnym czasie podsłuchuje przewodników po wystawie. Brawo! Tak trzymać, wspaniale jest mieć taką ciekawość świata przez całe życie. Rozmawiałyśmy chwilę o Picassie i jego rozpieszczonym, do granic rozpieszczenia, kocie i o stosunku do kobiet…

DSCN9293_sm

DSCN9044_sm

Szkice Picassa przygotowujące do namalowania Guerniki.

Dowiedziłam się, że ta Guernika to szkic pomocny do wykonania gobelinu dla amerykańskiego polityka, wnuka słynnego Rockefellera przygotowany przez artystkę Jaqueline Renom de la Baume, żonę francuskiego rzeźbiarza Rene Durbacha, na prośbę Picassa. Jaqueline i Rene z entuzjazmem podjęli się zadania, tym bardziej ze oryginał Gerniki był wystawiony w tym czasie, czyli w 1955 roku w paryskim Musee des Arts Decoratifs. Karton przygotowawczy – który można zobaczyć na wystawie – atryści tworzyli w muzeum poza godzinami otwarcia, a po jego skorygowaniu i zatwierdzeniu przez Picassa utkali 3 wersje Guerniki. Na wystawie znajdziemy ponad 40 szkiców do Guerniki wykonywanych na różnego rodzaju papierach, na których rejestrował uczucia, myśli i emocje, które kłębiły się w jego głowie. Picasso zaledwie miesiąc po otrzymaniu zamówienia od republikańskiego rządu w 1937 roku, stworzył dzieło na Wystawę Światową do hiszpańskiego pawilonu, jako hołd dla pomordowanych przez Niemców mieszkańcow baskijskiego miasteczka Guerniki.

DSCN9294_sm         DSCN9081_sm

DSCN9080_sm     DSCN9079_sm

Podziwiam Picassa za umiejętność robienia wspaniałych minimalistycznych ilustracji, w których używa tylko kilku kresek. Zachwycił mnie cykl ilustracji do powieści Prospera Merimee Carmen z roku 1847. Na serię składa się 38 grafik (akwaforty) przedstawiających twarze mężczyzn i kobiet, andaluzyjskie obyczaje i głowy byków. Stworzył je w 1848 roku, a ilustrowana książka została wydana rok później. Niestety na wystawie nie można robić zdjęć, więc zrobiłam zdjęcia reprodukcji z obszernego katalogu do wystawy.

DSCN9291_sm

Salvador Dali

Picassa jest najwięcej na wystawie, ale także znajdziemy wspaniałe obrazy z walki byków Daliego i Goyi. Żeby nie zdradzać wszystkiego zapraszam do obejrzenia wystawy w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *